Przeskocz do treści

Kiedy rozpocząć budowę domu?

Decyzja o budowie domu często ma niezwykle duże znaczenie dla pomyślnego przebiegu całego przedsięwzięcia.

Każda z osób decydująca się na postawienie własnego lokum inwestor pragnie jak najszybciej rozpocząć to przedsięwzięcie i realizacja najpierw powinna zostać bardzo dobrze przemyślana i rozplanowana. Do których nie da się ominąć. Stawianie domu musi być idealnie zgrane w czasie, dlatego też warto sprawdzić, kiedy powinno się rozpocząć. Zapraszam Cię więc do zapoznania się z poniższymi radami dotyczącymi tego tematu.

Statystycznie większość deweloperów i inwestorów prywatnych decyduje się na rozpoczęcie budowy domu wiosną lub jesienią. Jednak budowa domów w tych porach roku ma pewne zalety i wady. Ogólnie rzecz biorąc najlepsze jest rozpoczęcie budowy wiosną – w miarę możliwości jak najwcześniej. Pozwala to na zyskanie największej ilości czasu na wykonanie robót ziemnych (czyli wykopanie dołu i wylanie fundamentów). Zdążymy również wyprowadzić ściany, wykonać stropy, a nawet zadaszyć cały budynek i wstawić stolarkę. Dzięki temu, gdy pogoda zacznie się psuć, będziemy mogli już spokojnie zająć się wnętrzem. Sprzyja bowiem robieniu błędów i niedoróbek, a także niedotrzymywaniu wymaganych przerw technologicznych (też związanych z procesem wiązania betonu i tynków). Może to prowadzić nawet do degradacji ścian, stropów i tynków, a także zawilgoceń i zagrzybień.

Decydując się na takie rozwiązanie trzeba jednak pamiętać o tym, że rozpoczęcie budowy domu wiosną i zakończenie jej wraz z końcem jesieni wymaga posiadania dużych zasobów gotówkowych oraz bardzo dobrego rozplanowania wszystkiego i przygotowania niezbędnych materiałów. Bez płynności finansowej, dobrego planu i kosztorysu budowy, nie można podejmować tak poważnego przedsięwzięcia. W takiej sytuacji o wiele lepszym, choć może mniej satysfakcjonującym rozwiązaniem będzie rozłożenie budowy na dwa lata. Pozwoli to inwestorowi na przemyślane działania oraz da mu czas na zdobycie odpowiednich środków.