Przeskocz do treści

Meble industrialne

Zakup mieszkania to dopiero początek urządzania własnego gniazdka. Poza wyborem odpowiedniego miejsca zgodnego z naszymi upodobaniami, budżetem i planami na najbliższą (dającą się przewidzieć) przyszłość musimy zdecydować, w jakim stylu wykończymy nasze mieszkanie. Jeżeli jesteśmy na starcie i nasz budżet jest mocno ograniczony to nasze mieszkanie będzie pewnie zbieraniną różnych przypadkowych mebli i sprzętów pochodzących z wcześniejszych stancji, czy zabranych z domu rodziców. Przeprowadzając się z miejsca na miejsce zwykle zabieramy ze sobą jakieś stare kanapy, lodówki i uzbrojenie, wyposażeni we wcześniej nabyte ruchomości urządzamy nimi nowe miejsca. Powoduje to z jednej strony, że szybciej czujemy się w nowym miejscu jak w domu, mając stare krzesło, czy fotel łatwiej jest nam odnaleźć odpowiednią pozycję do pracy / nauki.

Siadając na starej, sprawdzonej sofie szybciej odnajdziemy właściwe miejsce do oglądania seriali i czytania książek w domowym zaciszu. I z początku, gdy dom / mieszkanie jest dla nas tylko chwilową przystanią, przystankiem między pracą, uczelnią, wypadem za miasto, na miasto do klubu, czy znajomych, to taki stan rzeczy nie przeszkadza zbytnio i nie razi w oczy. Kwestia, czy mamy meble industrialne, klasyczne jest sprawą drugo-trzeciorzędną. Niemniej jednak w życiu każdego z nas przychodzi taki moment, że chcemy zaprojektować, urządzić pomieszczenie w określonym stylu.

Zobacz eleganckie biurka industrialne

Czas na planowanie – wybór stylu

Jesteśmy młodzi duchem, mamy odłożony budżet, zaplanowane pieniądze i jasno postawiony cel. Urządzamy mieszkanie (albo pokój) i chcemy to zrobić z myślą o spotkaniach ze znajomymi. Dobry wyborem do takiego urządzenia, wyposażenia lokum będą meble industrialne, skandynawskie. Meble, które są praktyczne, ale minimalistyczne i pokazują młodzieńczą swobodę ducha. Co prawda styl industrialny wywodzi się z lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku (czyli pełnoletność osiągnął już jakiś czas temu), gdzie na rynku pojawiła się duża ilość po przemysłowych, biurowych mebli. Zamykane fabryki i biura wyrzucały z siebie olbrzymie ilości tanich mebli, które zalały rynek.

Dodatkowo rynek nieruchomości otrzymał równie duży zastrzyk wolnych przestrzeni. Szczególnie widoczne było to w Nowym Jorku, gdzie wolne, tanie i przestronne przestrzenie zostały zasiedlone przez przedstawicieli wolnych zawodów takich jak: pisarze, dziennikarze i wszelkiej maści artyści, twórcy. Zaczęli oni wyposażać te przestrzenie w meble pasujących do surowych, otwartych przestrzeni starych fabryk i manufaktur. Powstał styl łączący surowe wykończone pomieszczenia, w których widoczne są materiały takie jak cegła, metal, czy szkło.  Styl industrialny to przede wszystkim przestrzeń oraz beton, stal i stare, surowe w odbiorze drewno. Do tego ważną role odgrywa światło. Ze względu na minimalistyczną formę i założenie dużych, otwartych przestrzeni bardzo ważne jest odpowiednie oświetlenie, które wydobywa właściwe szczegóły i uwypukla industrialną formę. Istotną cechą, która charakteryzuje meble industrialne jest rozmiar, muszą być duże, małe meble znikną w wielkich, otwartych przestrzeniach. Ostrożne dawkowanie dodatków, a właściwie brak małych drobiazgów tak typowe dla wielkości innych stylów powodują, że to co buduje styl industrialny to: surowe ściany, światło, lampy i meble industrialne. Tylko tyle i aż tyle. Odpowiednio dobrane, ze smakiem tworzą niepowtarzalną i jedną w swoim rodzaju przestrzeń do towarzyskich spotkań, spędzania wolnego czasu, wyciszenia.